    KEMET F461KG473J250R
    Part No.:
    F461KG473J250R
    Radial
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDF461KG473J250R.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Film Capacitors
    1. How to order F461KG473J250R on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the F461KG473J250R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461KG473J250R?
    Image F461KG473J250R
    Part Number F461KG473J250R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)