    KEMET F872BO563J480Z
    Part No.:
    F872BO563J480Z
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    .056UF 480V
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.056 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    480V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.728" (18.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    X1
    Features:
    Category:
    Film Capacitors
    1. How to order F872BO563J480Z on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the F872BO563J480Z price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F872BO563J480Z?
    Image F872BO563J480Z
    Part Number F872BO563J480Z
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.056 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 480V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)