    KEMET F872DB473K480R
    Part No.:
    F872DB473K480R
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDF872DB473K480R.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD X1
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    480V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.571" (14.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Applications:
    EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    X1
    Features:
    Category:
    Film Capacitors
    1. How to order F872DB473K480R on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the F872DB473K480R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F872DB473K480R?
    Image F872DB473K480R
    Part Number F872DB473K480R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 480V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)