    KEMET LDECC2470JA5N00
    Part No.:
    LDECC2470JA5N00
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    1812 (4532 Metric)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDLDECC2470JA5N00.pdf
    Description:
    CAP FILM SMD PEN
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    1812 (4532 Metric)
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    50V
    Dielectric Material:
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.185" L x 0.130" W (4.70mm x 3.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.067" (1.70mm)
    Termination:
    Solder Pads
    Lead Spacing:
    Applications:
    Automotive
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    High Temperature
    Category:
    Film Capacitors
    1. How to order LDECC2470JA5N00 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the LDECC2470JA5N00 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LDECC2470JA5N00?
    Image LDECC2470JA5N00
    Part Number LDECC2470JA5N00
    Manufacturer KEMET
    Package/Case 1812 (4532 Metric)
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 50V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.185" L x 0.130" W (4.70mm x 3.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)