    KEMET LDEDC1470MA5N00
    Part No.:
    LDEDC1470MA5N00
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDLDEDC1470MA5N00.pdf
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.185" L x 0.130" W (4.70mm x 3.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Film Capacitors
    1. How to order LDEDC1470MA5N00 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the LDEDC1470MA5N00 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LDEDC1470MA5N00?
    Image LDEDC1470MA5N00
    Part Number LDEDC1470MA5N00
    Manufacturer KEMET
    Package/Case 1812 (4532 Metric)
    Capacitance 4700 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.185" L x 0.130" W (4.70mm x 3.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)