    KEMET T491D226M016AT2478
    Part No.:
    T491D226M016AT2478
    Description:
    CAP TANT 22UF 20% 16V 2917
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    800mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Tantalum Capacitors
    1. How to order T491D226M016AT2478 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the T491D226M016AT2478 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491D226M016AT2478?
    Image T491D226M016AT24787280 T491D226M016AT2478 T491D226M016AT24787027
    Part Number T491D226M016AT24787280 T491D226M016AT2478 T491D226M016AT24787027
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET
    Series T491 T491 T491
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 22 µF 22 µF 22 µF
    Tolerance ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Rated 16 V 16 V 16 V
    Type Molded Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 800mOhm 800mOhm 800mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm)