    KEMET T491D476M016AT7027
    Part No.:
    T491D476M016AT7027
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 47UF 20% 16V 2917
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    T491
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    800mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    Category:
    Tantalum Capacitors
    1. How to order T491D476M016AT7027 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the T491D476M016AT7027 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491D476M016AT7027?
    Image T491D476M016AT7027
    Part Number T491D476M016AT7027
    Manufacturer KEMET
    Series T491
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 800mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)