    KEMET T491X226M035AT4153
    Part No.:
    T491X226M035AT4153
    Description:
    CAP TANT 22UF 20% 35V 2917
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    700mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.169" (4.30mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    X
    Tantalum Capacitors
    1. How to order T491X226M035AT4153 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the T491X226M035AT4153 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491X226M035AT4153?
    Image T491X226M035AT4153
    Part Number T491X226M035AT4153
    Manufacturer KEMET
    Series T491
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)