    KEMET T495D106K035ZTA1K0
    Part No.:
    T495D106K035ZTA1K0
    Description:
    CAP TANT 10UF 10% 35V 2917
    Series:
    T495
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    Automotive
    Failure Rate:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    Category:
    Tantalum Capacitors
    1. How to order T495D106K035ZTA1K0 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the T495D106K035ZTA1K0 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T495D106K035ZTA1K0?
    Image T495D106K035ZTA1K0
    Part Number T495D106K035ZTA1K0
    Manufacturer KEMET
    Series T495
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 35 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)