    KEMET T495D107K010AT4838
    Part No.:
    T495D107K010AT4838
    Description:
    100.UF 10.0V
    Series:
    T495
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    100mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Tantalum Capacitors
    1. How to order T495D107K010AT4838 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the T495D107K010AT4838 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T495D107K010AT4838?
    Image T495D107K010AT4838
    Part Number T495D107K010AT4838
    Manufacturer KEMET
    Series T495
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 10 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)