    KEMET T495X686M025ZTE130
    Part No.:
    T495X686M025ZTE130
    Description:
    CAP TANT 68UF 20% 25V 2917
    Series:
    T495
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    130mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.173" (4.40mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    X
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Tantalum Capacitors
    1. How to order T495X686M025ZTE130 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the T495X686M025ZTE130 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T495X686M025ZTE130?
    Image T495X686M025ZTE130
    Part Number T495X686M025ZTE130
    Manufacturer KEMET
    Series T495
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 130mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.173" (4.40mm)