    KEMET T499C335M035AGE2K5
    Part No.:
    T499C335M035AGE2K5
    Package:
    2312 (6032 Metric)
    Description:
    CAP TANT SMD 175C AUTO
    Series:
    T499
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3.3 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.5Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 175°C
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.110" (2.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    Automotive, High Temperature
    Tantalum Capacitors
    1. How to order T499C335M035AGE2K5 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the T499C335M035AGE2K5 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T499C335M035AGE2K5?
    Image T499C335M035AGE2K5
    Part Number T499C335M035AGE2K5
    Manufacturer KEMET
    Series T499
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 3.3 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 175°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)