    KYOCERA AVX TACR335K010FTA
    Part No.:
    TACR335K010FTA
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Description:
    CAP TANT 3.3UF 10% 10V 0805
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TACmicrochip®, TAC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3.3 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    10 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    5Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
    Height - Seated (Max):
    0.059" (1.50mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    R
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    Category:
    Tantalum Capacitors
    1. How to order TACR335K010FTA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the TACR335K010FTA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TACR335K010FTA?
    Image TACR335K010FTA
    Part Number TACR335K010FTA
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TACmicrochip®, TAC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 3.3 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 10 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
    Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)