    KYOCERA AVX TAJE108K002RNJ
    Part No.:
    TAJE108K002RNJ
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 1000UF 10% 2.5V 2917
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TAJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    2.5 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    400mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.169" (4.30mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    E
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    Category:
    Tantalum Capacitors
    1. How to order TAJE108K002RNJ on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the TAJE108K002RNJ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAJE108K002RNJ?
    Image TAJE108K002RNJ
    Part Number TAJE108K002RNJ
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TAJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1000 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 2.5 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)