    KYOCERA AVX TLCK156M004PTA
    Part No.:
    TLCK156M004PTA
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Description:
    CAP TANT
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TLC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    4 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    15Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    K
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    Category:
    Tantalum Capacitors
    1. How to order TLCK156M004PTA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the TLCK156M004PTA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TLCK156M004PTA?
    Image TLCK156M004PTA
    Part Number TLCK156M004PTA
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TLC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 15 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 4 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 15Ohm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)