    KYOCERA AVX TPSE227K010H0150
    Part No.:
    TPSE227K010H0150
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 220UF 10% 10V 2917
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TPS
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    10 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    150mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.169" (4.30mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    E
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    Category:
    Tantalum Capacitors
    1. How to order TPSE227K010H0150 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the TPSE227K010H0150 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TPSE227K010H0150?
    Image TPSE227K010H0150
    Part Number TPSE227K010H0150
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TPS
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 10 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)