    KYOCERA AVX TPSV108K004R0040
    Part No.:
    TPSV108K004R0040
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2924 (7361 Metric)
    Description:
    CAP TANT 1000UF 10% 4V 2924
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TPS
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    4 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    40mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.148" (3.75mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    V
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    Category:
    Tantalum Capacitors
    1. How to order TPSV108K004R0040 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the TPSV108K004R0040 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TPSV108K004R0040?
    Image TPSV108K004R0040
    Part Number TPSV108K004R0040
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TPS
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1000 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 4 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.148" (3.75mm)