    KYOCERA AVX TPSY686K020R0200
    Part No.:
    TPSY686K020R0200
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 68UF 10% 20V 2917
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TPS
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    20 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    200mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.079" (2.00mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    Y
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    Category:
    Tantalum Capacitors
    1. How to order TPSY686K020R0200 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the TPSY686K020R0200 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TPSY686K020R0200?
    Image TPSY686K020R0200
    Part Number TPSY686K020R0200
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TPS
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 20 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)