ELG-240-24D2.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ELG-240-24D2.
| Image |  |
| Series | ELG-150 (150W) | ELG-240 (240W) | ELG-240 (240W) | ELG-240-C (240W) | ELG-200 (200W) |
| Packaging | Box | Box | Box | Box | Box |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Programmable | Not Verified | Not Verified | Not Verified | Not Verified | Not Verified |
| Number of Outputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 100VAC | 100VAC | 100VAC | 100VAC | 100VAC |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC | 305VAC | 305VAC | 305VAC | 305VAC |
| Voltage - Output | 12 ~ 24V | 48V | 24V | 172 ~ 343V | 24V |
| Current - Output (Max) | 6.25A | 5A | 10A | 700mA | 8.4A |
| Power (Watts) | 150 W | 240 W | 240 W | 240 W | 202 W |
| Voltage - Isolation | 3.75 kV | 3.75 kV | 3.75 kV | 3.75 kV | 3.75 kV |
| Dimming | - | - | Analog, PWM | Analog, PWM | Analog, PWM |
| Ratings | IP67 | IP65 | IP67 | IP67 | IP67 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C | -40°C ~ 90°C | -40°C ~ 90°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 90°C |
| Efficiency | 89% | 93% | 92% | 93% | 92% |
| Termination Style | Wire Leads | Wire Leads | Wire Leads | Wire Leads | Wire Leads |
| Size / Dimension | 7.68" L x 2.48" W x 1.40" H (195.0mm x 63.0mm x 35.5mm) | 8.66" L x 2.80" W x 1.48" H (220.0mm x 71.0mm x 37.5mm) | 8.66" L x 2.80" W x 1.48" H (220.0mm x 71.0mm x 37.5mm) | 8.66" L x 2.80" W x 1.48" H (220.0mm x 71.0mm x 37.5mm) | 8.66" L x 2.80" W x 1.48" H (220.0mm x 71.0mm x 37.5mm) |