NPF-40D-36.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NPF-40D-36.
| Image |  |
| Series | NPF-60 (60W) | NPF-60D (60W) | NPF-90 (90W) | NPF-120D (120W) | NPF-40 (40W) |
| Packaging | Box | Box | Box | Box | Box |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Programmable | Not Verified | Not Verified | Not Verified | Not Verified | Not Verified |
| Number of Outputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC | 90VAC | 90VAC | 90VAC | 90VAC |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC | 305VAC | 305VAC | 305VAC | 305VAC |
| Voltage - Output | 7.2 ~ 12V | 7.2 ~ 12V | 7.2 ~ 12V | 7.2 ~ 12V | 14.4 ~ 24V |
| Current - Output (Max) | 5A | 5A | 7.5A | 10A | 1.67A |
| Power (Watts) | 60 W | 60 W | 90 W | 120 W | 40 W |
| Voltage - Isolation | 3.75 kV | 3.75 kV | 3.75 kV | 3.75 kV | 3.75 kV |
| Dimming | - | Analog, PWM | - | Analog, PWM | - |
| Ratings | IP67 | IP67 | IP67 | IP67 | IP67 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 90°C | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 86% | 86% | 89% | 87.5% | 89% |
| Termination Style | Wire Leads | Wire Leads | Wire Leads | Wire Leads | Wire Leads |
| Size / Dimension | 5.91" L x 2.09" W x 1.38" H (150.0mm x 53.0mm x 35.0mm) | 5.91" L x 2.09" W x 1.38" H (150.0mm x 53.0mm x 35.0mm) | 6.73" L x 2.48" W x 1.48" H (171.0mm x 63.0mm x 37.5mm) | 7.52" L x 2.48" W x 1.48" H (191.0mm x 63.0mm x 37.5mm) | 5.91" L x 2.09" W x 1.38" H (150.0mm x 53.0mm x 35.0mm) |