GBU10M-BP.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GBU10M-BP.
| Image |  |
| Part Number | GBU10M-BP | GBU10MS-BP |
| Manufacturer | Micro Commercial Co | Micro Commercial Co |
| Series | - | - |
| Package/Case | 4-SIP, GBU | 4-SIP, GBU |
| Packaging | Tube | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Diode Type | Single Phase | Single Phase |
| Technology | Standard | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV | 1 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 10 A | 10 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 5 A | 1 V @ 5 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V | 5 µA @ 1000 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | -55°C ~ 150°C (TJ) |