    Micro Commercial Co SMCJ14AQ-TP
    Part No.:
    SMCJ14AQ-TP
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDSMCJ14AQ-TP.pdf
    Description:
    TVS DIODES
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    14V
    Voltage - Breakdown (Min):
    15.6V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    23.2V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    64.7A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Category:
    1. How to order SMCJ14AQ-TP on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the SMCJ14AQ-TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMCJ14AQ-TP?
    Image SMCJ14AQ-TP
    Part Number SMCJ14AQ-TP
    Manufacturer Micro Commercial Co
    Package/Case DO-214AB, SMC
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Bidirectional Channels -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V
    Voltage - Breakdown (Min) 15.6V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 64.7A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
    Power Line Protection No
    Applications -
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)