LQG15HZ1N3C02D.pdf
| Image |  |
| Part Number | LQG15HZ1N3C02D |
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Series | LQG15 |
| Package/Case | 0402 (1005 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Multilayer |
| Material - Core | Air |
| Inductance | 1.3 nH |
| Tolerance | ±0.2nH |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 70mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 6GHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |