LQP03HQ1N5C02D.pdf
| Image |  |
| Part Number | LQP03HQ1N5C02D |
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Series | LQP03 |
| Package/Case | 0201 (0603 Metric) |
| Material - Core | Non-Magnetic |
| Inductance | 1.5 nH |
| Tolerance | ±0.2nH |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 50mOhm Max |
| Q @ Freq | 20 @ 500MHz |
| Frequency - Self Resonant | 12GHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 500 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0201 (0603 Metric) |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.017" (0.42mm) |