LQP03TG6N2H02D.pdf
| Image |  |
| Part Number | LQP03TG6N2H02D |
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Series | LQP03 |
| Package/Case | 0201 (0603 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Thick Film |
| Material - Core | Non-Magnetic |
| Inductance | 6.2 nH |
| Tolerance | ±3% |
| Current Rating (Amps) | 200 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 1.15Ohm Max |
| Q @ Freq | 12 @ 500MHz |
| Frequency - Self Resonant | 6GHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 500 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0201 (0603 Metric) |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.013" (0.33mm) |