LQP03TN9N1J02D.pdf
| Image |  |
| Part Number | LQP03TN9N1J02D |
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Series | LQP03 |
| Package/Case | 0201 (0603 Metric) |
| Material - Core | Non-Magnetic |
| Inductance | 9.1 nH |
| Tolerance | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 250 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 700mOhm Max |
| Q @ Freq | 14 @ 500MHz |
| Frequency - Self Resonant | 3.3GHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 500 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0201 (0603 Metric) |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.013" (0.33mm) |