    Murata Electronics RHE5G2A102J1K1A03B
    Part No.:
    RHE5G2A102J1K1A03B
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDRHE5G2A102J1K1A03B.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 100V X8G RADIAL
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    RH
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    X8G
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.197" (5.00mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Lead Style:
    Formed Leads
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order RHE5G2A102J1K1A03B on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the RHE5G2A102J1K1A03B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RHE5G2A102J1K1A03B?
    Image RHE5G2A102J1K1A03B
    Part Number RHE5G2A102J1K1A03B
    Manufacturer Murata Electronics
    Series RH
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)