1PS79SB10,115.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1PS79SB10,115.
| Image |  |
| Part Number | 1PS79SB10,115 | 1PS79SB10X |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. | Nexperia USA Inc. |
| Series | - | - |
| Package/Case | SC-79, SOD-523 | SC-79, SOD-523 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Technology | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V | 30 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | 200mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800 mV @ 100 mA | 800 mV @ 100 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 25 V | 2 µA @ 25 V |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 1V, 1MHz | 10pF @ 1V, 1MHz |
| Grade | Automotive | - |
| Qualification | AEC-Q101 | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOD-523 | SOD-523 |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) | 125°C |