BAS40LS-QYL.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BAS40LS-QYL.
| Image |  |
| Part Number | BAS40LSYL | BAS40LS-QYL |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. | Nexperia USA Inc. |
| Series | - | - |
| Package/Case | SOD-882 | SOD-882 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Technology | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 120mA | 120mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 40 mA | 1 V @ 40 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 40 V | 10 µA @ 40 V |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 0V, 1MHz | 5pF @ 0V, 1MHz |
| Grade | - | Automotive |
| Qualification | - | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | DFN1006BD-2 | DFN1006BD-2 |
| Operating Temperature - Junction | 150°C | 150°C |