BUK9M24-80LX.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BUK9M24-80LX.
| Image |  |
| Part Number | BUK9M24-80LX |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 35A (Ta) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 23.6mOhm @ 10A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.05V @ 60µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 28.4 nC @ 10 V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1810 pF @ 25 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 67W (Ta) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |