PMEG60T20ELXD-QX.pdf
| Image |  |
| Part Number | PMEG60T20ELXD-QX | PMEG60T20ELXDX |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. | Nexperia USA Inc. |
| Series | - | - |
| Package/Case | 2-SMD, Flat Leads | 2-SMD, Flat Leads |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Technology | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700 mV @ 2 A | 700 mV @ 2 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 8 ns | 8 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 470 nA @ 60 V | 470 nA @ 60 V |
| Capacitance @ Vr, F | 210pF @ 1V, 1MHz | 210pF @ 1V, 1MHz |
| Grade | Automotive | - |
| Qualification | AEC-Q101 | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOD323HP | SOD323HP |
| Operating Temperature - Junction | 175°C | 175°C |