PMPB10XNE,115.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PMPB10XNE,115.
| Image |  |
| Part Number | PMPB10XNE,115 | PMPB10XNEAX |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. | Nexperia USA Inc. |
| Series | - | TrenchMOS™ |
| Package/Case | 6-UDFN Exposed Pad | 6-UDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| FET Type | N-Channel | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V | 20 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9A (Ta) | 9A (Ta) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 1.8V, 4.5V | 1.8V, 4.5V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 14mOhm @ 9A, 4.5V | 14mOhm @ 9A, 4.5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 900mV @ 250µA | 900mV @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 34 nC @ 4.5 V | 34 nC @ 4.5 V |
| Vgs (Max) | ±12V | ±12V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2175 pF @ 10 V | 2175 pF @ 10 V |
| FET Feature | - | - |
| Power Dissipation (Max) | 1.7W (Ta), 12.5W (Tc) | 1.7W (Ta), 12.5W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | -55°C ~ 150°C (TJ) |