    Nichicon UBX1V102MHL
    Part No.:
    UBX1V102MHL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDUBX1V102MHL.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UBX
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    871 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.3 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.634" (41.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Category:
    1. How to order UBX1V102MHL on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the UBX1V102MHL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UBX1V102MHL?
    Image UBX1V102MHL
    Part Number UBX1V102MHL
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UBX
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 871 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.3 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)