    Nichicon UHV1A152MPD6
    Part No.:
    UHV1A152MPD6
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDUHV1A152MPD6.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UHV
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    1500 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    6000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    930 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.55 A @ 100 kHz
    Impedance:
    31 mOhms
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Category:
    1. How to order UHV1A152MPD6 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the UHV1A152MPD6 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UHV1A152MPD6?
    Image UHV1A152MPD6TA UHV1A152MPD6TD UHV1A152MPD6
    Part Number UHV1A152MPD6TA UHV1A152MPD6TD UHV1A152MPD6
    Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
    Package/Case
    Series UHV UHV UHV
    Packaging Cut Tape (CT) Cut Tape (CT) Bulk
    Product Status Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs
    Capacitance 1500 µF 1500 µF 1500 µF
    Tolerance ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Rated 10 V 10 V 10 V
    Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C 6000 Hrs @ 105°C 6000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar Polar Polar
    Ratings - - -
    Applications General Purpose General Purpose General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 930 mA @ 120 Hz 930 mA @ 120 Hz 930 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.55 A @ 100 kHz 1.55 A @ 100 kHz 1.55 A @ 100 kHz
    Impedance 31 mOhms 31 mOhms 31 mOhms
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm) 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm) 0.866" (22.00mm) 0.866" (22.00mm)