    Nichicon ULD2D6R8MPD1TA
    Part No.:
    ULD2D6R8MPD1TA
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDULD2D6R8MPD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    ULD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    6.8 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    12000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    62 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    117.8 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Category:
    1. How to order ULD2D6R8MPD1TA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the ULD2D6R8MPD1TA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ULD2D6R8MPD1TA?
    Image ULD2D6R8MPD1TA
    Part Number ULD2D6R8MPD1TA
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series ULD
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 6.8 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 200 V
    Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 62 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 117.8 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)