    Nichicon UUD1V680MCR1GS
    Part No.:
    UUD1V680MCR1GS
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDUUD1V680MCR1GS.pdf
    Description:
    CAP ALUM 68UF 20% 35V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UUD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    140 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    280 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    340 mOhms
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Category:
    1. How to order UUD1V680MCR1GS on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the UUD1V680MCR1GS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UUD1V680MCR1GS?
    Image UUD1V680MCR1GS
    Part Number UUD1V680MCR1GS
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UUD
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 280 mA @ 100 kHz
    Impedance 340 mOhms
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
    Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)