    Nichicon UWX1HR47MCL1GB
    Part No.:
    UWX1HR47MCL1GB
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDUWX1HR47MCL1GB.pdf
    Description:
    CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UWX
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    6 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.213" (5.40mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Category:
    1. How to order UWX1HR47MCL1GB on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the UWX1HR47MCL1GB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UWX1HR47MCL1GB?
    Image UWX1HR47MCL1GB
    Part Number UWX1HR47MCL1GB
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UWX
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ High Frequency 6 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
    Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)