ALZ51F12.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ALZ51F12.
| Image |  |
| Part Number | ALZ51F12W | ALZ51F12 | ALZ51F12TW | ALZ51F12T |
| Series | ALZ | ALZ | ALZ | ALZ |
| Packaging | Bulk | Tube | Bulk | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Coil Voltage | 12VDC | 12VDC | 12VDC | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) | SPST-NO (1 Form A) | SPST-NO (1 Form A) | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 16 A | 16 A | 16 A | 16 A |
| Switching Voltage | 440VAC - Max | 440VAC - Max | 440VAC - Max | 440VAC - Max |
| Load - Max Switching | 7040VA | 7040VA | 7040VA | 7040VA |
| Coil Current | 33.3 mA | 33.3 mA | 33.3 mA | 33.3 mA |
| Coil Type | Non Latching | Non Latching | Non Latching | Non Latching |
| Features | - | - | - | - |
| Termination Style | PC Pin | PC Pin | PC Pin | PC Pin |
| Coil Insulation | Class F | Class F | Class F | Class F |
| Must Operate Voltage | 8.4 VDC | 8.4 VDC | 8.4 VDC | 8.4 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC | 1.2 VDC | 1.2 VDC | 1.2 VDC |
| Operate Time | 15 ms | 15 ms | 15 ms | 15 ms |
| Release Time | 5 ms | 5 ms | 5 ms | 5 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | -40°C ~ 105°C | -40°C ~ 105°C | -40°C ~ 105°C |