IDT6116LA45SOG8.pdf
| Image |  |
| Part Number | IDT6116LA45SOG8 |
| Manufacturer | Renesas Electronics Corporation |
| Series | - |
| Package/Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | SRAM |
| Technology | SRAM - Asynchronous |
| Memory Size | 16Kbit |
| Memory Organization | 2K x 8 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | - |
| Write Cycle Time - Word, Page | 45ns |
| Access Time | 45 ns |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |