    Renesas Electronics Corporation IDT71V3556S133BQG
    Part No.:
    IDT71V3556S133BQG
    Package:
    165-TBGA
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDIDT71V3556S133BQG.pdf
    Description:
    IC SRAM 4.5MBIT PAR 165CABGA
    Package/Case:
    165-TBGA
    Memory Size:
    4.5Mbit
    Memory Organization:
    128K x 36
    Clock Frequency:
    133 MHz
    Write Cycle Time - Word, Page:
    Access Time:
    4.2 ns
    Voltage - Supply:
    3.135V ~ 3.465V
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C (TA)
    Supplier Device Package:
    165-CABGA (13x15)
    Category:
    Memory
    1. How to order IDT71V3556S133BQG on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the IDT71V3556S133BQG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IDT71V3556S133BQG?
    Image IDT71V3556S133BQG IDT71V3556S133BQG8 IDT71V3556S133BQGI IDT71V3556S133BQGI8
    Part Number IDT71V3556S133BQG IDT71V3556S133BQG8 IDT71V3556S133BQGI IDT71V3556S133BQGI8
    Series - - - -
    Package/Case 165-TBGA 165-TBGA 165-TBGA 165-TBGA
    Packaging Tray Tape & Reel (TR) Tray Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
    Memory Type Volatile Volatile Volatile Volatile
    Memory Format SRAM SRAM SRAM SRAM
    Memory Size 4.5Mbit 4.5Mbit 4.5Mbit 4.5Mbit
    Memory Organization 128K x 36 128K x 36 128K x 36 128K x 36
    Memory Interface Parallel Parallel Parallel Parallel
    Clock Frequency 133 MHz 133 MHz 133 MHz 133 MHz
    Access Time 4.2 ns 4.2 ns 4.2 ns 4.2 ns
    Voltage - Supply 3.135V ~ 3.465V 3.135V ~ 3.465V 3.135V ~ 3.465V 3.135V ~ 3.465V
    Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)