    Renesas Electronics Corporation IDT71V3556S133PFI8
    Part No.:
    IDT71V3556S133PFI8
    Package:
    100-LQFP
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDIDT71V3556S133PFI8.pdf
    Description:
    IC SRAM 4.5MBIT PARALLEL 100TQFP
    Package/Case:
    100-LQFP
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Memory Size:
    4.5Mbit
    Memory Organization:
    128K x 36
    Clock Frequency:
    133 MHz
    Write Cycle Time - Word, Page:
    Access Time:
    4.2 ns
    Voltage - Supply:
    3.135V ~ 3.465V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Supplier Device Package:
    100-TQFP (14x14)
    Category:
    Memory
    1. How to order IDT71V3556S133PFI8 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the IDT71V3556S133PFI8 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IDT71V3556S133PFI8?
    Image IDT71V3556S133PFI8
    Part Number IDT71V3556S133PFI8
    Manufacturer Renesas Electronics Corporation
    Series -
    Package/Case 100-LQFP
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Programmable Not Verified
    Memory Type Volatile
    Memory Format SRAM
    Technology SRAM - Synchronous, SDR (ZBT)
    Memory Size 4.5Mbit
    Memory Organization 128K x 36
    Memory Interface Parallel
    Clock Frequency 133 MHz
    Access Time 4.2 ns
    Voltage - Supply 3.135V ~ 3.465V
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)