    Renesas Electronics Corporation IDT71V3558S166PFI
    Part No.:
    IDT71V3558S166PFI
    Manufacturer:
    Renesas Electronics Corporation
    Category:
    Memory
    Package:
    100-LQFP
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDIDT71V3558S166PFI.pdf
    Description:
    IC SRAM 4.5MBIT PARALLEL 100TQFP
    Manufacturer:
    Series:
    Package/Case:
    100-LQFP
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Programmable:
    Not Verified
    Memory Type:
    Volatile
    Memory Format:
    SRAM
    Technology:
    SRAM - Synchronous, SDR (ZBT)
    Memory Size:
    4.5Mbit
    Memory Organization:
    256K x 18
    Memory Interface:
    Parallel
    Clock Frequency:
    166 MHz
    Write Cycle Time - Word, Page:
    Access Time:
    3.5 ns
    Voltage - Supply:
    3.135V ~ 3.465V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    100-TQFP (14x14)
    Category:
    Memory
    1. How to order IDT71V3558S166PFI on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the IDT71V3558S166PFI price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IDT71V3558S166PFI?
    Image IDT71V3558S166PFI IDT71V3558S166PFI8
    Part Number IDT71V3558S166PFI IDT71V3558S166PFI8
    Manufacturer Renesas Electronics Corporation Renesas Electronics Corporation
    Series - -
    Package/Case 100-LQFP 100-LQFP
    Packaging Tray Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Programmable Not Verified Not Verified
    Memory Type Volatile Volatile
    Memory Format SRAM SRAM
    Technology SRAM - Synchronous, SDR (ZBT) SRAM - Synchronous, SDR (ZBT)
    Memory Size 4.5Mbit 4.5Mbit
    Memory Organization 256K x 18 256K x 18
    Memory Interface Parallel Parallel
    Clock Frequency 166 MHz 166 MHz
    Access Time 3.5 ns 3.5 ns
    Voltage - Supply 3.135V ~ 3.465V 3.135V ~ 3.465V
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)