R7FS7G27H3A01CFC#BA0.pdf
| Image |  |
| Part Number | R7FS7G27H3A01CFC#AA0 | R7FS7G27H3A01CFC#BA0 |
| Manufacturer | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation |
| Package/Case | 176-LQFP | 176-LQFP |
| Series | Renesas Synergy™ S7 | Renesas Synergy™ S7 |
| Packaging | Tray | Tray |
| Product Status | Active | Active |
| Programmable | Not Verified | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 | ARM® Cortex®-M4F |
| Core Size | 32-Bit Single-Core | 32-Bit |
| Speed | 240MHz | 240MHz |
| Peripherals | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 126 | 126 |
| Program Memory Size | 4MB (4M x 8) | 4MB (4M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH | FLASH |
| EEPROM Size | 64K x 8 | 64K x 8 |
| RAM Size | 640K x 8 | 640K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V | 2.7V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 21x12b; D/A 2x12b | A/D 21x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) | -40°C ~ 105°C (TA) |