    Rohm Semiconductor MCR18EZHF6653
    Part No.:
    MCR18EZHF6653
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDMCR18EZHF6653.pdf
    Description:
    RES SMD 665K OHM 1% 1/4W 1206
    Resistance:
    665 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Chip Resistor - Surface Mount
    1. How to order MCR18EZHF6653 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the MCR18EZHF6653 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR18EZHF6653?
    Image MCR18EZHF6653
    Part Number MCR18EZHF6653
    Resistance 665 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)