    Rohm Semiconductor MCR18EZHF66R5
    Part No.:
    MCR18EZHF66R5
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDMCR18EZHF66R5.pdf
    Description:
    RES SMD 66.5 OHM 1% 1/4W 1206
    Resistance:
    66.5 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Chip Resistor - Surface Mount
    1. How to order MCR18EZHF66R5 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the MCR18EZHF66R5 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR18EZHF66R5?
    Image MCR18EZHF66R5
    Part Number MCR18EZHF66R5
    Resistance 66.5 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)