    Rohm Semiconductor MCR18EZHF6981
    Part No.:
    MCR18EZHF6981
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDMCR18EZHF6981.pdf
    Description:
    RES SMD 6.98K OHM 1% 1/4W 1206
    Resistance:
    6.98 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Chip Resistor - Surface Mount
    1. How to order MCR18EZHF6981 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the MCR18EZHF6981 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR18EZHF6981?
    Image MCR18EZHF6981
    Part Number MCR18EZHF6981
    Resistance 6.98 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)