    Rohm Semiconductor MCR18EZPJ1R2
    Part No.:
    MCR18EZPJ1R2
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDMCR18EZPJ1R2.pdf
    Description:
    RES SMD 1.2 OHM 5% 1/4W 1206
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    MCR
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Resistance:
    1.2 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±400ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    1. How to order MCR18EZPJ1R2 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the MCR18EZPJ1R2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR18EZPJ1R2?
    Image MCR18EZPJ1R2
    Part Number MCR18EZPJ1R2
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series MCR
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Resistance 1.2 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±400ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)