    Rohm Semiconductor MCR18EZPJ362
    Part No.:
    MCR18EZPJ362
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDMCR18EZPJ362.pdf
    Description:
    RES SMD 3.6K OHM 5% 1/4W 1206
    Resistance:
    3.6 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Chip Resistor - Surface Mount
    1. How to order MCR18EZPJ362 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the MCR18EZPJ362 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR18EZPJ362?
    Image MCR18EZPJ362
    Part Number MCR18EZPJ362
    Resistance 3.6 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)