    Rohm Semiconductor MCR18EZPJ363
    Part No.:
    MCR18EZPJ363
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDMCR18EZPJ363.pdf
    Description:
    RES SMD 36K OHM 5% 1/4W 1206
    Resistance:
    36 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Chip Resistor - Surface Mount
    1. How to order MCR18EZPJ363 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the MCR18EZPJ363 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR18EZPJ363?
    Image MCR18EZPJ363
    Part Number MCR18EZPJ363
    Resistance 36 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)