    Rohm Semiconductor MCR18EZPJ364
    Part No.:
    MCR18EZPJ364
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDMCR18EZPJ364.pdf
    Description:
    RES SMD 360K OHM 5% 1/4W 1206
    Resistance:
    360 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Chip Resistor - Surface Mount
    1. How to order MCR18EZPJ364 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the MCR18EZPJ364 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR18EZPJ364?
    Image MCR18EZPJ364
    Part Number MCR18EZPJ364
    Resistance 360 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)